home > Komíny > Rekonstrukce komínů > Vložkování komínů

Vložkování komínů

Netáhne vám komín? Vždy vám při přikládání vnikne trochu kouře zpět do místnosti? Objevují se na vašem komíně dehtové skvrny? Pořizujete nový spotřebič a nebo se chystáte na přechod k jinému palivu? Je čas na vložkování komínu, které patří k nejčastějším způsobům rekonstrukce.

vložkování
vložkování
vložkování

Proč vložkovat komín?

Nejčastějším důvodem pro vložkování komínů jsou nově připojované spotřebiče, které mají odlišné požadavky na parametry vašeho stávajícího komínu. Zpravidla nové spotřebiče pracují efektivněji s velkým výkonem do topného systému. Díky tomu ale odvádí chladnější spaliny do komínu a tím dochází ke kondenzaci a dehtování spalin.

Další důvody, proč se rozhodnout komín vyvložkovat

  • Špatný technický stav komínového průduchu či vložky
  • Přechod na nový spotřebič či jiné palivo
  • Dochází ke kondenzaci spalin a nasávání dehtu do stěn komína
  • Nedostatečný tah komínu a zápach spalin v interiéru

Vložkování komínů se velmi často provádí při rekonstrukcích, někdy s ním může být spojené i frézování komínů pro zvětšení průměru komínového průduchu pro osazení nové vložky. Toto řešení je cenově příznivější a daleko méně pracné, než bourání a stavění komínu nového.

Příklady prodehtovaných komínů díky působení spalin

 

Nerezové komínové vložky

Mezi nejčastěji používané patří nerezové komínové vložky. Pro rovné komíny se používají vložky pevné. Pro komíny uhýbané vložky v  flexi provedení - tento materiál je vhodný pro všechny druhy paliv (zemní plyn, pevná paliva, pelety, olej) a má využití u všech typů spotřebičů (kotle na ústřední vytápění, krbová kamna, krby, ohřívače vody a další topidla).

Doporučení použití minimální tloušťky nerezových vložek

  • 0,5 – 0,6 mm – vhodné pro spotřebiče na zemní plyn a pro občasné topení na dřevo
  • 0,8 mm – ideální pro každodenní topení dřevem a občasné topení uhlím
  • 1 mm – správné řešení pro každodenní topení uhlím, nebo jako komfortní varianta pro topení dřevem

Plastové komínové vložky

Další, v posledních letech často používanou variantou pro vložkování komínů, jsou vložky plastové. Používají se pro nízkoteplotní (kondenzační) spotřebiče na zemní plyn. Opět je možné použít pro rovné komíny pevné díly a pro komíny uhýbané v provedení flexi.

Keramické komínové vložky

Další alternativou pro vložkování komínů jsou keramické vložky. Pro vložkování komínů se používají spíše okrajově a jsou vhodné hlavně pro stavby nových komínů, které jsou rovné. Pro rekonstrukce stávajících komínů je ale nedoporučuji, a to hlavně z nutnosti mít stávající komín opravdu rovný.

Další nevýhodou je také nutnost při použití keramické vložky, vyfrézování většího otvoru, a s tím spojená i vyšší cena celkové rekonstrukce komínu. Keramické vložky nejsou na rozdíl od vložek nerezových tolik odolné proti teplotním šokům, zejména při rychlejším zátopu u spotřebičů na pevná paliva. Déle trvá celé prohřátí spalinové cesty na provozní teplotu. Častěji dochází k zadehtování.

Vložkování komínů pro Hradec Králové i okolí

Před samotnou realizací vložkování komínu provádíme zaměření a prohlídku komínovou kamerou, abychom zjistili více informací o technickém stavu komínu. Následně vám navrhneme nejlepší technické řešení a zajistíme výběr vhodné komínové vložky.

Vložkování komínů provádíme zejména v Královehradeckém a Pardubickém kraji, ale i v rámci celé České republiky.

Nezávazná kalkulace

působíme v lokalitách

Zakázky malého rozsahu

(rekonstrukce, stavby, servis komínů v soukromém sektoru)
Provádíme běžně v okruhu 150km od Hradce Králové

Pardubice

Trutnov

Náchod

Týniště nad Orlicí

Nový Bydžov

Chlumec nad Cidlinou

Zakázky většího rozsahu

(průmyslové stavby, kompletní rekonstrukce, bytové domy)
Provádíme po celé České republice

Liberec

Praha

Plzeň

Brno

Olomouc

Ostrava

Karlovy Vary

map